UP Elections Resutls 2012 – Winners, Losers and new Cabinet of Mulayam Singh

Samajwadi Party (SP) is set to form the new Government in Uttar Pradesh. The SP has crossed the magic figure of 202 seats in UP Assembly and leading in much more seats. Mulayam Singh Yadav is set to pick up his New Cabinet Ministers from the winners given below. He has tough task ahead as more winners are aspiring to become Ministers after a long time. Engineer turned Politician Akhilesh Yadav is going to play crucial role in the affairs of SP and Government as well. The latest tally suggests that the SP will get as many as 215 -220 seats, BSP - 85-90 seats, BJP - 40-45 seats and Congress 35-40 seats. The new Government is likely to be formed in the second week of March 2012. Here is the list of winners and losers of UP Assembly Elections 2012.

1. Alapur:Bheem Prasad Sonkar(SP)-Leads
2. Atrauliya:Dr.Sangram Yadav(SP)-Wins
3. Aurai:Madhubala(SP)-Wins
4. Aliganj:Rameshwar Singh(SP)-Wins
5. Anupshahr:Gajendra Singh(BSP)-Leads
6. Akbarpur-Raniya:Ramswaroop Singh(SP)-Leads
7. Ajagara:Tribhuvan Ram(BSP)-Leads
8. Bisalpur:Agys Ram Saran Verma(BJP)-Leads
9. Aonla:Dharm Pal Singh(BJP)-Leads
10. Arya Nagar:Salil Vishnoi(BJP)-Wins
11. Asmoli:Pinki Singh(SP)-Leads
12. Azamgarh:Durga Prasad Yadav(SP)-Leads
13. Babaganj:Vinod Kumar(INDS)-Leads
14. Baberu:Vishambhar Singh(SP)-Wins
15. Atrauli:Premlata Devi(JKPR)-Leads
16. Bithoor:Dr.Ram Prakash Kushwaha(BSP)-Leads
17. Budhana:Rajpal Singh Baliyan(RLD)-Leads
18. Bulandshahr:Mohd. Aleem Khan(BSP)-Wins
19. Agra North:Jagan Prasad Garg(BJP)-Leads
20. Akbarpur:Ram Murti Verma(SP)-Leads
21. Amritpur:Narendra Singh Yadav(SP)-Wins
22. Auraiya:Madan Singh Alias Santosh(SP)-Wins
23. Ayah Shah:Ayodhya Prasad Pal(BSP)-Wins
24. Ayodhya:Lalloo Singh(BJP)-Leads
25. Safipur:Sudhir Kumar(SP)-Wins
26. Sagri:Abhay Narayan(SP)-Leads
27. Sahajanwa:Rajendra(BSP)-Leads
28. Aligarh:Jafar Aalam (SP)-Leads
29. Amroha:Mehboob Ali(SP)-Leads
30. Baghpat:Hemlata Chaudhary(BSP)-Wins
31. Bah:Raja Mahendra Aridaman Singh(SP)-Leads
32. Baheri:Chhatra Pal Singh(BJP)-Leads
33. Bahraich:Waqar Ahmad Shah(SP)-Leads
34. Balha:Savitri Bai Fule(BJP)-Wins
35. Bairia:Jai Prakash Anchal(SP)-Leads
36. Bakshi Kaa Talab:Gomti Yadav(SP)-Leads
37. Ballia Nagar:Narad Rai(SP)-Wins
38. Balrampur:Jagram Paswan(SP)-Wins
39. Badlapur:Om Prakash ''Baba'' Dubey(SP)-Leads
40. Banda:Vivek Kumar Singh(Cong)-Wins
41. Bangermau:Badlu Khan(SP)-Wins
42. Bansdih:Ram Govind(SP)-Leads
43. Bansgaon:Dr. Vijay Kumar(BSP)-Leads
44. Bansi:Jai Pratap Singh(BJP)-Leads
45. Babina:Krishna Pal Singh Rajpoot(BSP)-Leads
46. Bachhrawan:Ram Lal Akela(SP)-Wins
47. Badaun:Abid Raza Khan(SP)-Wins
48. Bhognipur:Neetam Sachan(Cong)-Leads
49. Bhojipura:Shazil Islam(IC)-Leads
50. Bareilly Cantt.:Rajesh Agarwal(BJP)-Wins
51. Barhaj:Prem Prakash Singh(SP)-Wins
52. Barhapur:Mohd.Ghazi(BSP)-Leads
53. Barkhera:Hemraj Verma(SP)-Leads
54. Basti Sadar:Jitendra Kumar(BSP)-Wins
55. Behat:Mahaveer Singh Rana(BSP)-Wins
56. Belthara Road:Gorakh Paswan(SP)-Leads
57. Agra Rural:Kali Charan Suman(BSP)-Wins
58. Agra South:Yogendra Upadhyaya(BJP)-Leads
59. Agra Cantt.:Gutiyari Lal Duwesh(BSP)-Wins
60. Bilaspur:Sanjay Kapoor(Cong)-Leads
61. Baraut:Lokesh Dixit(BSP)-Wins
62. Bhagwantnagar:Kuldeep Singh Sengar(SP)-Leads
63. Bharthana:Sukh Devi Verma(SP)-Wins
64. Bijnor:Kunvar Bharatendra(BJP)-Leads
65. Bikapur:Firoz Khan Urf Gabbar(BSP)-Leads
66. Bidhuna:Pramod Kumar(SP)-Leads
67. Bilgram-Mallanwan:Brijesh Kumar(BSP)-Leads
68. Bilhaur:Arun Kumari Kori(SP)-Leads
69. Bilsi:Musarrat Ali Bittan(BSP)-Wins
70. Bindki:Sukhadev Prasad Verma(BSP)-Leads
71. Caimpiyarganj:Fateh Bahadur(NCP)-Leads
72. Chail:Chandrabali(SP)-Leads
73. Chakia:Poonam(SP)-Leads
74. Chamraua:Ali Yusuf Ali(BSP)-Leads
75. Chandausi:Laxmi Gautam(SP)-Leads
76. Chandpur:Iqbal(BSP)-Leads
77. Allahabad North:Anugrah Narayan Singh(Cong)-Leads
78. Allahabad South:Haji Parvej Ahmad (Tanki)(SP)-Leads
79. Allahabad West:Pooja Pal(BSP)-Leads
80. Amanpur:Virendra Singh Solanki(SP)-Leads
81. Amethi:Gayatri Prasad(SP)-Leads
82. Colonelganj:Yogesh Pratap Singh ''Yogesh Bhaiya''(SP)-Wins
83. Dadraul:Rammurti Singh Verma(SP)-Wins
84. Dadri:Satveer Singh Gurjar(BSP)-Leads
85. Bara:Dr.Ajay Kumar(SP)-Leads
86. Barabanki:Dharmraj(SP)-Leads
87. Barauli:Dalveer Singh(RLD)-Leads
88. Dariyabad:Rajeev Kumar Singh(SP)-Leads
89. Chauri - Chaura:Jay Prakash(BSP)-Leads
90. Chhanbey:Bhai Lal Kol(SP)-Leads
91. Chhaprauli:Vir Pal(RLD)-Leads
92. Bisauli:Ashutosh Mourya Urf Raju(SP)-Wins
93. Bishwavnathganj:Raja Ram(SP)-Leads
94. Biswan:Rampal Yadav(SP)-Wins
95. Bithari Chainpur:Virendra Singh(BSP)-Leads
96. Chharra:Rakesh Kumar(SP)-Leads
97. Jalesar:Ranjeet Suman(SP)-Leads
98. Jangipur:Kailash(SP)-Leads
99. Charkhari:Uma Bharti(BJP)-Leads
100. Charthawal:Noor Saleem Rana(BSP)-Wins
101. Hastinapur:Prabhu Dayal Balmiki(SP)-Wins
102. Hata:Radheshyam(SP)-Leads
103. Hathras:Genda Lal Chaudhary(BSP)-Leads
104. Husainganj:Mo. Asif(BSP)-Wins
105. Iglas:Triloki Ram(RLD)-Leads
106. Isauli:Abrar Ahmad(SP)-Leads
107. Chhata:Tejpal Singh(RLD)-Wins
108. Chhibramau:Arvind Singh Yadav(SP)-Wins
109. Didarganj:Sukhdev Rajbhar(BSP)-Leads
110. Bhojpur:Jamaluddin Siddiqui(SP)-Wins
111. Bhongaon:Alok Kumar(SP)-Leads
112. Bareilly:Dr. Arun Kumar(BJP)-Leads
113. Domariyaganj:Kamal Yusuf Malik(PCP)-Leads
114. Duddhi:Gena Prasad(BJP)-Leads
115. Etah:Prajapalan(BJP)-Leads
116. Chillupar:Rajesh Tripathi(BSP)-Leads
117. Chitrakoot:Veer Singh(SP)-Leads
118. Chunar:Jagatamba Singh(SP)-Leads
119. Dataganj:Sinod Kumar Shakya (Deepu)(BSP)-Wins
120. Debai:Rajveer Singh(JKPR)-Leads
121. Deoband:Manoj Choudhary(BSP)-Leads
122. Deoria:Janmejai Singh(BJP)-Leads
123. Dhampur:Th. Mool Chand Chauhan(SP)-Leads
124. Hardoi:Nitin Agarwal(SP)-Leads
125. Hargaon:Ramhet Bharti(BSP)-Wins
126. Dhanghata:Alagu Prasad Chauhan(SP)-Leads
127. Etawah:Raghuraj Singh Shakya(SP)-Leads
128. Etmadpur:Dr. Dharampal Singh(BSP)-Wins
129. Faridpur:Dr. Siaram Sagar(SP)-Leads
130. Farrukhabad:Vijay Singh S/O Prem Singh(IND)-Wins
131. Dhaurahra:Shamsher Bahadur(BSP)-Wins
132. Dholana:Dharmesh Singh Tomar(SP)-Leads
133. Dibiyapur:Pradeep Kumar(SP)-Wins
134. Fatehabad:Rajendra Singh(SP)-Leads
135. Fatehpur:Syed Qasim Hasan(SP)-Wins
136. Fatehpur Sikri:Surajpal Singh(BSP)-Leads
137. Harraiya:Rajkishor Singh(SP)-Wins
138. Hasanpur:Kamal Akhtar(SP)-Wins
139. Dhanaura:Maikal Chandra(SP)-Wins
140. Fazilnagar:Ganga(BJP)-Leads
141. Firozabad:Azim Bhai(SP)-Wins
142. Gainsari:Dr. Shiv Pratap Yadav(SP)-Wins
143. Gangoh:Pardeep Kumar(Cong)-Wins
144. Gauriganj:Mohammad Nayeem(Cong)-Leads
145. Ghatampur:Saroj Kureel(BSP)-Leads
146. Ghaziabad:Suresh Bansal(BSP)-Wins
147. Ghazipur:Raj Kumar(BSP)-Leads
148. Harchandpur:Surendra Vikram Singh(SP)-Leads
149. Jalalabad:Sharad Vir Singh(SP)-Leads
150. Jalalpur:Sher Bahadur(SP)-Leads
151. Ghorawal:Ramesh Chandra(SP)-Leads
152. Ghosi:Sudhakar(SP)-Leads
153. Jaunpur:Javed Ansari Advocate(SP)-Leads
154. Jewar:Vedram Bhati(BSP)-Wins
155. Garautha:Deepnarayan Singh (Deepak Yadav)(SP)-Leads
156. Garhmukteshwar:Madan Chauhan(SP)-Wins
157. Gaura:Kunwar Anand Singh(SP)-Wins
158. Jhansi Nagar:Ravi Sharma(BJP)-Leads
159. Kadipur:Ramchandra Chaudhary(SP)-Leads
160. Kaimganj:Ajit Kumar(SP)-Wins
161. Gola Gokrannath:Vinay Tiwari(SP)-Leads
162. Gonda:Vinod Kumar Urf Pandit Singh(SP)-Wins
163. Gorakhpur Urban:Dr Radha Mohan Das Agarwal(BJP)-Leads
164. Goshainganj:Abhay Singh(SP)-Wins
165. Kasganj:Man Pal Singh(SP)-Wins
166. Kasta:Sunil Kumar Lala(SP)-Leads
167. Goverdhan:Raj Kumar Rawat(BSP)-Leads
168. Govindnagar:Satyadev Pachauri(BJP)-Leads
169. Gunnaur:Ajit Kumar Urf Raju Yadav(Cong)-Wins
170. Gyanpur:Vijay Kumar(SP)-Leads
171. Haidergarh:Ram Magan(SP)-Leads
172. Hamirpur:Sadhvi Niranjan Jyoti(BJP)-Leads
173. Gopalpur:Waseem Ahmad(SP)-Leads
174. Gopamau:Shyam Prakash(SP)-Leads
175. Gorakhpur Rural:Vijay Bahadur Yadav(BJP)-Leads
176. Handia:Mahesh Narayan Singh(SP)-Wins
177. Hapur:Gajraj Singh(Cong)-Wins
178. Itwa:Mata Prasad Pandey(SP)-Wins
179. Katehari:Shankhalal Manjhi(SP)-Leads
180. Katra:Rajeev Kashyap(BSP)-Leads
181. Jagdishpur:Radhey Shyam(Cong)-Leads
182. Jahanabad:Madan Gopal Verma (SP)-Leads
183. Kairana:Hukum Singh(BJP)-Wins
184. Kaiserganj:Mukut Bihari(BJP)-Wins
185. Kalpi:Sanjay Singh(BSP)-Leads
186. Kalyanpur:Prem Lata Katiyar(BJP)-Leads
187. Kannauj:Anil Kumar Dohre(SP)-Wins
188. Kheragarh:Bhagvan Singh Kushwaha(BSP)-Leads
189. Khurja:Banshi Singh Pahadiya(Cong)-Leads
190. Kidwai Nagar:Ajay Kapoor(Cong)-Leads
191. Kishani:Eng. Brajesh Katheriya(SP)-Leads
192. Kithore:Shahid Manzoor(SP)-Leads
193. Koil:Mo. Zamal Khan(NCP)-Leads
194. Kanpur Cantt.:Raghunandan Singh Bhadauriya(BJP)-Wins
195. Jakhanian:Subba Ram(SP) - Leads
196. Jasrana:Ramveer Singh(SP)-Leads
197. Jaswantnagar:Shivpal Singh Yadav(SP)-Leads
198. Kanth:Aneesurrehman(PCP)-Leads
199. Kapilvastu:Vijay Kumar(SP)-Leads
200. Kaptanganj:Ram Prasad Chaudhary(BSP)-Leads
201. Majhawan:Ramesh Chand(BSP)-Leads
202. Malhani:Paras Nath Yadav(SP)-Leads
203. Malihabad:Kaushal Kishore(RCP)-Leads
204. Sikandra:Indrapal Singh(BSP)-Leads
205. Najibabad:Tasleem(BSP)-Wins
206. Nakur:Dr. Dharam Singh Saini(BSP)-Leads
207. Nanpara:Madhuri Verma(Cong)-Leads
208. Manikpur:Chandrabhan Singh Patel(BSP)-Leads
209. Manjhanpur:Indrajeet Saroj(BSP)-Leads
210. Mankapur:Babulal(SP)-Wins
211. Karachhana:Deepak Patel(BSP)-Leads
212. Khatauli:Kartar Singh Bhadana(RLD)-Wins
213. Koraon:Rajbali Jaisal(BSP)-Leads
214. Kunda:Raja Bhaiyya(INDS)-Leads
215. Kundarki:Mohammad Rizwan(SP)-Leads
216. Kursi:Fareed Mahfooj Kidwai(SP)-Leads
217. Kushinagar:Brahmashankar Tripathi(SP)-Wins
218. Laharpur:Mo. Jasmir Ansari(BSP)-Wins
219. Lakhimpur:Utkarsh Verma Madhur(SP)-Wins
220. Lalganj:Bechai(SP)-Wins
221. Lalitpur:Ramesh Prasad Kushwaha(BSP)-Leads
222. Katra Bazar:Bawan Singh(BJP)-Leads
223. Kerakat:Gulab Chand(SP)-Leads
224. Khadda:Vijay Kumar Dubey(Cong)-Leads
225. Khaga:Krishna Paswan(BJP)-Wins
226. Lambhua:Santosh(SP)-Wins
227. Loni:Zakir Ali(BSP)-Wins
228. Lucknow Cantt.:Rita Bahuguna Joshi (Cong)-Wins
229. Karhal:Sobaran Singh Yadav(SP)-Wins
230. Khair:Bhagwati Prasad(RLD)-Leads
231. Khajani:Ram Samujh(BSP)-Leads
232. Khalilabad:Dr. Ayub(PCP)-Leads
233. Lucknow Central:Ravidas Mehrotra(SP)-Leads
234. Lucknow West:Mohd Rehan(SP)-Wins
235. Machhlishahr:Jagdish Sonkar(SP)-Leads
236. Madhaugarh:Santram(BSP)-Leads
237. Madhuban:Umesh Pandey(BSP)-Leads
238. Mahadewa:Ram Karan Arya(SP)-Leads
239. Maharajganj:Sudama(SP)-Leads
240. Lucknow East:Kalraj Mishra(BJP)-Leads
241. Lucknow North:Abhishek Mishra(SP)-Wins
242. Meerganj:Sultan Baig(BSP)-Leads
243. Meerut:Rafeeq Ansari(SP)-Leads
244. Meerut Cantt.:Sunil Kumar Wadhwa(BSP)-Leads
245. Maharajpur:Satish Mahana(BJP)-Leads
246. Mahasi:Krishna Kumar Ojha(BSP)-Wins
247. Mahmoodabad:Narendra Singh Verma(SP)-Wins
248. Mahoba:Rajnarain Alias Rajju(BSP)-Wins
249. Maholi:Anoop Kumar Gupta(SP)-Leads
250. Mainpuri:Rajkumar Alias Raju Yadav(SP)-Leads
251. Mant:Jayant Chaudhary(RLD)-Leads
252. Marhara:Amit Gaurav(SP)-Wins
253. Marihan:Laliteshpati Tripathi(Cong)-Leads
254. Mohanlalganj:Chandra Rawat(SP)-Wins
255. Moradabad Nagar:Mohammad Yusuf Ansari(SP)-Leads
256. Matera:Yasar Shah(SP)-Wins
257. Mathura:Devendra Kumar Sharma(BJP)-Leads
258. Mau:Mukhtar Ansari(QED)-Leads
259. Mauranipur:Dr. Rashmi Arya(SP)-Wins
260. Meerapur:Jamil Ahmad Qasmi(BSP)-Wins
261. Mehroni:Feran Lal(BSP)-Wins
262. Meja:Girish Chandra Alias Gama Pandey(SP)-Leads
263. Menhdawal:Laxmikant(SP)-Leads
264. Milak:Vijay Singh(SP)-Wins
265. Milkipur:Audhesh Prasad(SP)-Leads
266. Mirzapur:Kailash Nath Chaurasiya(SP)-Leads
267. Misrikh:Ram Pal Rajwanshi(SP)-Leads
268. Patti:Ram Singh(SP)-Leads
269. Payagpur:Mukesh Srivastava Alias Gyanendra Pratap(Cong)-Leads
270. Phaphamau:Ansar Ahmad(SP)-Leads
271. Pharenda:Bajrang Bahadur Singh(BJP)-Leads
272. Meerut South:Ravindra Bhadana(BJP)-Leads
273. Mehnagar:Brij Lal Sonkar(SP)-Leads
274. Mehnaun:Nandita Shukla(SP)-Wins
275. Phephana:Upendra Tiwari(BJP)-Leads
276. Modi Nagar:Sudesh Sharma(RLD)-Leads
277. Mohammadabad:Sibgatulla Ansari(QED)-Leads
278. Mohammdi:Awasthi Bala Prasad(BSP)-Wins
279. Mohan:Radhey Lal Rawat(BSP)-Wins
280. Mughalsarai:Babban(BSP)-Leads
281. Muhammadabad Gohna:Baijnath(SP)-Leads
282. Mungra Badshahpur:Seema(BJP)-Leads
283. Muradnagar:Wahab(BSP)-Wins
284. Muzaffar Nagar:Chitranjan Swaroop(SP)-Wins
285. Nagina:Manoj Kumar Paras(SP)-Leads
286. Naraini:Gayacharan Dinkar(BSP)-Leads
287. Naugawan Sadat:Ashfaq Ali Khan(SP)-Wins
288. Sardhana:Sangeet Singh Som(BJP)-Wins
289. Sareni:Devendra Pratap Singh(SP)-Wins
290. Sarojini Nagar:Sharda Pratap Shukla(SP)-Leads
291. Sawaijpur:Rajni Tiwari(BSP)-Leads
292. Sishamau:Haji Irfan Solanki(SP)-Leads
293. Siswa:Shivendra Singh Alias Shiv Babu(SP)-Wins
294. Sitapur:Radheyshyam Jaiswal(SP)-Leads
295. Nautanwa:Kaushal Kishor(Cong)-Wins
296. Nawabganj:Bhagwat Saran Gangwar(SP)-Wins
297. Nehtaur:Om Kumar(BSP)-Leads
298. Rampur Maniharan:Ravinder Kumar Molhu (BSP)-Leads
299. Moradabad Rural:Shameemul Haq(SP)-Wins
300. Mubarakpur:Shah Alam Urfa Guddu Jamali(BSP)-Wins
301. Mariyahu:Shraddha Yadav(SP)-Leads
302. Raniganj:Pro. Shivakant Ojha(SP)-Leads
303. Rasara:Umashankar(BSP)-Wins
304. Rasulabad:Shiv Kumar Beria(SP)-Wins
305. Rath:Gayadeen Anuragi(Cong)-Leads
306. Nighasan:Ajay(BJP)-Wins
307. Nizamabad:Alambadi(SP)-Leads
308. Noida: Mahesh Kumar Sharma (BJP)-Leads
309. Noorpur:Lokendra Singh (BJP)-Wins
310. Obra:Sunil Kumar(BSP)-Wins
311. Orai:Dayashankar(SP)-Leads
312. Padrauna:Swami Prasad Maurya(BSP)-Wins
313. Saidpur:Subhash(SP)-Leads
314. Saiyadraja:Sharada Prasad(BSP)-Leads
315. Sakaldiha:Prabhunarayan Yadav(SP)-Leads
316. Salempur:Manbodh(SP)-Wins
317. Salon:Ashakishor(SP)-Leads
318. Sambhal:Iqbal Mehmood(SP)-Wins
319. Palia:Harvindar Kumar Sahani Alias Romi Sahani(BSP)-Wins
320. Paniyra:Deo Narayan Urf G.M. Singh(BSP)-Leads
321. Pathardeva:Shakir Ali(SP)-Leads
322. Patiyali:Najeeva Khan Zeenat(SP)-Wins
323. Phoolpur Pawai:Shyam Bahadur Singh Yadav(SP)-Leads
324. Phulpur:Sayeed Ahamad(SP)-Leads
325. Pilibhit:Riaz Ahmad(SP)-Leads
326. Pindra:Ajay(Cong)-Leads
327. Pipraich:Rajmati(SP)-Leads
328. Powayan:Shakuntla Devi(SP)-Leads
329. Pratapgarh:Nagendra Singh Munna Yadav(SP)-Leads
330. Pratappur:Vijma Yadav(SP)-Leads
331. Puranpur:Peetam Ram(SP)-Leads
332. Purqazi:Anil Kumar(BSP)-Wins
333. Rampur Karkhana:Choudhari Fasiha Bashir Alias Gajala Lari(SP)-Leads
334. Rampur Khas:Pramod Tiwari(Cong)-Leads
335. Robertsganj:Avinash(SP)-Leads
336. Rohaniya:Anupriya Patel(AD)-Leads
337. Rudauli:Ram Chandra Yadav(BJP)-Leads
338. Rudhauli:Sanjay Pratap Jaiswal(Cong)-Leads
339. Rudrapur:Akhilesh Pratap Singh(Cong)-Leads
340. Sadabad:Chaudhary Pratap Singh(RLD)-Leads
341. Sadar:Arun Kumar(SP)-Leads
342. Saharanpur:Jagpal(BSP)-Leads
343. Tanda:Azimulhaque Pahlwan(SP)-Leads
344. Tarabganj:Awadhesh Kumar Singh Alias Manju Singh(SP)-Leads
345. Thakurdwara:Kunwar Servesh Kumar(BJP)-Wins
346. Thana Bhawan:Suresh Kumar(BJP)-Leads
347. Tilhar:Roshan Lal Verma(BSP)-Leads
348. Saharanpur Nagar:Mazahir Hasan(SP)-Wins
349. Sahaswan:Omkar Singh(SP)-Leads
350. Bilari:Mhd.Irfan(SP)-Wins
351. Bhatpar Rani:Kameshwar(SP)-Leads
352. Bhinga:Indrani Devi(SP)-Wins
353. Sahibabad:Amarpal(BSP)-Leads
354. Sandi:Rajeshwari(SP)-Wins
355. Sandila:Kunwar Mahabir Singh(SP)-Leads
356. Siwalkhas:Ghulam Mohammed(SP)-Wins
357. Soraon:Satyaveer Munna(SP)-Leads
358. Purwa:Uday Raj(SP)-Wins
359. Rae Bareli:Akhilesh Kumar Singh(PCP)-Leads
360. Ram Nagar:Arvind Kumar Singh ''Gop''(SP)-Leads
361. Ramkola:Purnamasi Dehati(SP)-Wins
362. Rampur:Azam Khan(SP)-Wins
363. Sevapuri:Surendra Singh Patel(SP)-Leads
364. Sevata:Mahendra Kumar Singh(SP)-Wins
365. Shahabad:Babu Khan(SP)-Wins
366. Shahganj:Shailendra Yadav ''Lalaee''(SP)-Leads
367. Shahjahanpur:Suresh Kumar Khanna(BJP)-Wins
368. Shamli:Virendra Singh(SP)-Leads
369. Shekhupur:Ashish Yadav(SP)-Leads
370. Shrawasti:Muhammad Ramjan(SP)-Leads
371. Sidhauli:Manish Rawat(SP)-Leads
372. Tiloi:Mayankeshwar Sharan Singh(SP)-Leads
373. Tindwari:Daljeet Singh(Cong)-Wins
374. Tirwa:Vijai Bahadur Pal(SP)-Leads
375. Tulsipur:Abdul Mashhood Khan(SP)-Leads
376. Sikanderpur:Jiauddin Rijvi(SP)-Leads
377. Sikandra Rao:Yashpal Singh Chauhan(SP)-Leads
378. Sikandrabad:Badrul Islam(SP)-Leads
379. Sirathu:Keshav Prasad(BJP)-Wins
380. Sirsaganj:Hariom(SP)-Leads
381. Zafrabad:Jagdish Narayan(BSP)-Leads
382. Balamau:Rampal Verma(BSP)-Leads
383. Baldev:Pooran Prakash(RLD)-Leads
384. Bhadohi:Jahid Beg(SP)-Leads
385. Zahoorabad:Syeda Shadab Fatima(SP)-Leads
386. Zaidpur:Ramgopal(SP)-Leads
387. Zamania:Omprakash(SP)-Leads
388. Sri Nagar:Ramsaran(SP)-Leads
389. Suar:Nawab Kazim Ali Khan(Cong)-Leads
390. Sultanpur:Anoop Sanda(SP)-Wins
391. Syana:Dilnawaz Khan(Cong)-Leads
392. Tamkuhi Raj:Manish Jaiswal(BSP)-Leads
393. Tundla:Rakesh Babu(BSP)-Leads
394. Unchahar:Ajai Pal Singh(Cong)-Leads
395. Unnao:Deepak Kumar(SP)-Leads
396. Shikarpur:Mukesh Sharma(SP)-Wins
397. Shikohabad:Om Prakash Verma(SP)-Leads
398. Shivpur:Uday Lal Maurya(BSP)-Leads
399. Shohratgarh:Lalmunni Singh(SP)-Leads
400. Utraula:Arif Anwar Hashmi(SP)-Wins
401. Varanasi Cantt.:Jyotsana Srivastava(BJP)-Leads
402. Varanasi North:Ravindra Jaiswal(BJP)-Wins
403. Varanasi South:Shyamdev Roy Chaudhari(BJP)-Wins

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Share This:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *